Jak napełnić palnik gazowy? Wyjaśniamy

Jak napełnić palnik gazowy? Wyjaśniamy

Palniki gazowe to popularne narzędzia, które mogą być wykorzystywane jako opalarki, bądź kuchenki turystyczne. Są niezwykle wydajne i łatwe w obsłudze. Zanim jednak zaczniesz użytkować swój palnik, sprawdź jak wymienić jego wkład na nowy!

Spis treści:

  1. Zastosowanie palnika gazowego
  2. Jak napełnić palnik gazowy?
  3. Wymiana butli palnika gazowego

Zastosowanie palnika gazowego

Palnik gazowy jest to uniwersalne narzędzie, które na pewno się znajdzie w warsztacie u każdego majsterkowicza. Takie narzędzie można użyć jako lutlampę do naprawy i montażu różnego rodzaju elektroniki. To jednak nie wszystko, z powodzeniem możesz go również używać w kuchni jako opalarkę. Zwykłe zasilany jest butanem lub propan-butanem i ma zapalnik piezoelektryczny. W zależności od modelu, rodzaju i jakości używanego gazu, w pełni naładowany kartusz wystarczy na około 75 – 90 min palenia. Ze względu na swoją niewielką wagę często używany jest jako mobilne źródło ognia. Nasze palniki gazowe doskonale sprawdzą się podczas pikniku do rozpalania ogniska lub długiej podróży, w czasie której samodzielnie będziesz przygotowywać posiłki.

Jak napełnić palnik gazowy?

Jeśli używasz palnika gazowego, to z pewnością chcesz czuć się bezpiecznie i nie być zaskoczeni nagłym zanikiem płomienia w trakcie pracy. Na szczęście, można go napełnić na nowo, używając zewnętrznej butli z gazem. Kartusz zwykle posiada standardową końcówkę umożliwiającą wymianę, ale w komplecie z butlą dodatkowo będzie się znajdować zestaw końcówek dla różnych modeli palników.

Wymiana butli palnika gazowego

Chcąc wymienić butlę na nową, w pierwszej kolejności należy z zapasowej butli należy zdjąć plastikową pokrywkę zabezpieczającą i sprawdzić, czy końcówka nie jest uszkodzona. Butlę z gazem powinieneś umieścić nad palnikiem, końcówka musi być skierowana do zaworu w spodzie kartuszy opalacza. Następnie należy przycisnąć butlę z gazem do palnika na około 5-10 sekund – w tym momencie pusty pojemnik będzie się napełniać z butli. W trakcie tankowania będzie słychać charakterystyczne sykanie – oznacza to, że nabój gazowy do palnika prawidłowo uzupełnia się. Daną czynność należy powtórzyć co najmniej dwukrotnie. Żeby sprawdzić napełnienie palnika, należy przekręcić pokrętło regulacji gazu na minimum i nacisnąć przycisk na pokrętle lub na spust, odpalając ogień i przytrzymując na sekundę. Ostrożnie obracając pokrętłem, zwiększyć ilość gazu i przytrzymać jeszcze kilka sekund, upewniając się, że płomień jest stabilny. W razie potrzeby uzupełniać gaz można kilkakrotnie – jest to praktyczne i proste w obsłudze. Palnik gazowy to cześć wyposażenia, która powinna znaleźć się w każdym domu. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart